Chcielibyśmy zainteresować Państwa nowym rozwiązaniem wdrażanym pilotażowo przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych we współpracy z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych oraz Centralnym Instytutem Ochrony Pracy – Państwowym Instytutem Badawczym – kompleksową rehabilitacją.
Do kogo jest skierowane to nowe rozwiązanie ?
Kompleksowa rehabilitacja to program przekwalifikowania zawodowego:
Dla osób niepełnosprawnych, które wskutek doznanego urazu lub choroby w różnych okresach życia straciły zdolność do pracy w dotychczasowym zawodzie.
Dla osób z niepełnosprawnością wrodzoną lub nabytą w okresie rozwojowym, które nigdy nie funkcjonowały na rynku pracy i nie mają kwalifikacji zawodowych.
Przykłady osób, które spełniają kryteria kwalifikacji do projektu:
Osoby po wypadkach z niepełnosprawnością ruchową wykonujące zawody wymagające tej sprawności m.in. - pracownicy budowlani, kierowcy, kelnerzy/barmani, sprzedawcy.
Osoby chorujące przewlekle u których choroba uniemożliwia dotychczasową pracę m.in. - cukrzycy, chorzy onkologiczne po amputacjach, chorzy z chorobami neurologicznymi ograniczającymi sprawność.
Osoby niepełnosprawne od dzieciństwa/od urodzenia, które nie mają kwalifikacji zawodowych albo dotychczasowe kwalifikacje nie umożliwiają im pracy w wyuczonym zawodzie.
Jakie warunki musi spełniać kandydat na uczestnika projektu?
Zakończone leczenie/rehabilitacja szpitalna, ustabilizowany stan zdrowia. Nie jest wymagane orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, możliwy jest dostęp dla osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności.
Brak możliwości wykonywania dotychczasowego zawodu ze względu na stan zdrowia.
Brak limitu wieku, ale osoba musi zadeklarować chęć podjęcia zatrudnienia.
Zdolność do podjęcia zatrudnienia w wymiarze co najmniej 0,5 etatu, po odbyciu procesu rehabilitacji kompleksowej.
Jak przebiega rehabilitacja kompleksowa?
Projekt realizowany jest w Ośrodkach Rehabilitacji Kompleksowej równolegle w trzech modułach:
zawodowym: mającym na celu ułatwienie osobie z niepełnosprawnościami uzyskania nowego zawodu i utrzymania odpowiedniego zatrudnienia.
psychospołecznym: mającym na celu przywrócenie motywacji uczestnika projektu do powrotu do pracy, i przygotowanie go do uczestnictwa w życiu społecznym.
medycznym: mającym na celu przywrócenie utraconych funkcji lub ich odtworzenie w jak największym, możliwym do osiągnięcia, stopniu.
W efekcie uczestnicy uzyskują nowe kwalifikacje zawodowe, które poprawiają ich status na rynku pracy pozwalając na uzyskanie zatrudnienia na otwartym rynku pracy.
Udział w projekcie wiąże się z kilkumiesięcznym pobytem w Ośrodku Rehabilitacji Kompleksowej. Obecnie w Polsce funkcjonują 4 takie ośrodki: w Grębiszewie (woj. mazowieckie), w Nałęczowie (woj. lubelskie), w Wągrowcu (woj. wielkopolskie) i w Ustroniu (woj. śląskie). Projekt dla uczestników jest bezpłatny.
W załączniku przesyłamy Państwu folder dotyczący projektu z jego opisem oraz formularz zgłoszeniowy. Jeżeli mają Państwo wśród podopiecznych osoby spełniające wskazane wyżej kryteria do kompleksowej rehabilitacji, prosimy o przekazanie im folderu oraz formularza zgłoszeniowego.
Formularz należy przesłać na adres: PFRON, Kompleksowa rehabilitacja, Al. Jana Pawła II 13, 00-828 Warszawa lub mailem na adres ork@pfron.org.pl.
W celu uzyskania dodatkowych informacji – należy zadzwonić pod numer 22 50 55 600 lub napisać ork@pfron.org.pl